Ogledalo prirode

Shiatsu masaža, karakteristike i delovanje

Shiatsu hara masaža

Šta predstavlja shiatsu terapija?

Shiatsu je terapeutski oblik akupresure, istezanja meridijana, mišića i korektivnih vežbi poreklom iz Japana. Shiatsu podrazumeva pritisak vitalnih tački i meridijana na telu, palčevima, dlanovima, laktovima, kolenima i stopalima terapeuta. Zasnovan je na 3000 godišnjim korenima po principima teorije tradicionalne kineske medicine, DO-IN masaži i akupunkturi istočnjačke orijentalne medicine da se energija kreće kroz kanale unutar tela, poznate kao meridijani.

Reč shiatsu doslovno prevodi sa japanskog kao SHI – palac i ATSU – pritisak, odnosno masaža pritiskom na telo palčevima. Međutim, u praksi se, pored palčeva, koriste i dlanovi, laktovi, kolena i stopala za pritisak koji može biti blag ili jači u zavisnosti koji delovi tela i stanja se tretiraju. 

Shiatsu terapeut ima za cilj da uspostavi ravnotežu energije kroz meridijane kako bi unapredio zdravlje i ojačao samoisceljujuće sposobnosti tela.

Shiatsu je dinamička terapija tela u kojoj terapeut komunicira sa primateljem terapije kako bi uspostavio ravnotežu u energetskom sistemu. 

Neravnoteža, odnosno premalo ili previše Ki energije, može se ispoljiti kroz različite tegobe, u zavisnosti od toga koji su meridijani zahvacćeni.

Kao i većina prirodnih terapija, shiatsu se zasniva na pretpostavci da je telo organizam koji se samoiceljuje i da je uloga terapeuta da pomogne i podrži taj prirodni proces. 

Shiatsu može pomoći pojedincu u njihovom samorazvoju i samoisceljenju; balansiranje osnovnih uzroka stanja i rešavanje psihofizičkih funkcija; unapređivanje zdravlja i jačanja sopstvenih sposobnosti isceljenja.

Koje su karakteristike shiatsu masaže?

Shiatsu tretman uključiuje upotrebu akupresure, istezanja i blage rotacija udova i zglobova, jednostavnih strukturnih poravnanja, tehnika manipulacije i oslobađanja mišića i zglobova. 

Na fizičkom nivou ima stimulativan efekat na cirkulaciju i protoka limfne tečnosti. 

Deluje na autonomni nervni sistem; pomaže u oslobađanju toksina i duboko usađene napetosti iz mišića, a takođe može stimulisati hormonski sistem. 

Na suptilnijem nivou shiatsu vam omogućava da se duboko opusti, stimulišući bitnu sposobnost tela za samoisceljenje i oporavak.

Shiatsu tretman nije bolan, traje u proseku 90-120 minuta i odvija se na strunjači u ležećem ili sedećem položaju. Osoba koja prima shiatsu je tokom celog tretmana obučena ili pokrivena čaršavom.

Efikasnost shiatsu masaže u održavanju ravnoteže može biti podržana preporukama u vezi sa ishranom, vežbama istezanja, disanjem i korektivnim vežbanjem kao delom opšteg režima isceljenja.

3 osnovne shiatsu tehnike:  

Shiatsu se bazira na korišćenju više različitih masažnih hvatova, od kojih svaki ima različite efekte. Ti hvatovi su:

  • Тоniziranje: koristi se kontinuiran i jači pritisak pod odredjenim uglom i ima cilj da postigne dubinski efekat na Tsubo tj. Akupresurnu tačku.
 
  • Raspršivanje: u koje spadaju rastresanje, ljuljanje, istezanje i gnječenje којi imaju za cilj da rasprše blokiran protok energije i krvi. Ova tehnika se još zove i Sedacija.
 
  • Smirivanje: lagano kontinuirano držanje dlanovima koristeći minimalan pritisak ili lagano ljuljanje koje će smiriti previše energije .
 

Tsubo (cubo - vitalne tačke na ljudskom telu)

Tsubo (cubo) su bioelektrične osetljive tačke koje se nalaze na površini kože i prostiru se duž meridijana i poznate su po svojim individualnim terapeutskim svojstvima. Delujući na ove tačke, utiče se na kretanje energije po meridijanu, povećanje i smanjenje energije u meridijanu, prijem spoljnog Ki-ja i prenošenje do unutrašnjih organa.

Tsubo tačke se često nazivaju i akupresurne tačke, izuzetno su važne za zdravlje i opštu psihofiziču i emocionalnu stabilnost. Njihovim pritiskanjem, trljanjem, masiranjem mogu se isceliti mnoga stanja i bolesti. Cilj shiatsu-a je da Ki protiče ravnomerno i kontinuirano kroz sistem 12 meridijana i 2 kontrolna meridijana.

Iako su nevidljive za oko, ove vitalne tačke su mesta na kojima lako dolazi do zastoja energije u meridijanima ili slabljenja energije. Kada se protok energije u sistemu povezanim sa organima uspori, dolazi do nepravilnog funkcionisanja. 

Ono što se dešsava u sistemu meridijana može se uporediti sa načinom kako se voda ponaša u crevu. Kada slobodno protiče od glavne cevi, voda lako prolazi kroz celo crevo dokle god nema prepreka. Ali, ako nešto stegne crevo u jednoj tački, tok vode će se promeniti. Mesto gde je crevo stegnuto odgovara vitalnim tačkama na meridijanima. 

Nepravilan rad ZO i FU organa, odražava se na tačkama na različite načine: Bol, upala, utrnulost, pritisak, ukočenost, groznica, crvenilo, fleke i gubitak boje kože, gubitak pigmenta (pege), čudnim električnim nabojem kože. 

Da bi se znalo koju tačku treba retirati u terapeutskom lečenju, neophodno je znati koji je meridijan poremećen. Na primer, vitalna tačka koju treba lečiti da se otklonio bol u stomaku razlikuje se u zavisnosti da li je uzrok nepravilnosti nastao u plućima ili jetri. Iz ovog razloga, istočnjačka medicina nastoji da se svaki pacijent tretira kao individualan slučaj.

Manje je bitan bol, već je bitno razumeti šta telo želi da se učini da bi bilo isceljeno. Tegoba možda neće nestati od jednog tretmana, jer telo može zameniti jednu vrstu signala bola drugim. Ali, ako se sve tegobe-reakcije leče sistematično, jedna po jedna,kroz terapiju od više tretmana, telo će se vratiti u ritam koji ga održava u skladu sa zakonima prirode. Cubo određuje faktore u obnavljanju ovog ritma.

Na ljudskom telu nalazi se 365 vitalnih tačaka. One se nalaze na mestima koja su fizički slaba: na primer, ulegnuća kod spoja mišića, mesta ispod kože gde nervi izlaze iz mišića, duž mišićnog i nervnog stabla, i prostora između bora na koži. Tehnički govoreći, sa stanovišta fizičke strukture ljudskog tela, vitalne tačke su slabe tačke gde organski poremećaj prouzrokuje moćne refleksne reakcije.

Energetski sistem meridijana

Sistem meridijana

Ljudsko telo kontrolišu 6 ZO i 6 FU organa. 

Kada svi organi funkcionišu kako treba, ljudsko telo je zdravo, kada u njima dođe do zastoja javlja se nesklad i bolest. Organi su povezani sa vitalnim tačkama na površini tela na koje akupresura ima terapeutski efekat. Istočnjački koncept energija koje prolaze kroz celo telo, od vrha glave pa sve do vrhova prstiju na stopalima. Energija za pravilno funkcionisanje ZO i FU organa je obezbeđena celokupnim sistemom koji je podeljen na po jedan sistem za svaki organ. Ti sistemi nazivaju se meridijani. 

Reč o sledećih 12 meridijana: pluća, debelo crevo, želudaca, slezina i pankreas, srce, tanko crevo, bešika, bubrezi, perikard, trostruki grejača, žuč, i na kraju meridjan jetre. Energija prolazi kroz telo, počevši od meridijana pluća nastavlja se kroz sve ostale meridijane redom kako su navedeni, pošto prođe kroz meridijan jetre vraća se u meridijan pluća. 

Nedostatak i višak energije u sistemima određuje zdravstveno stanje osobe. Regulisanje inteziteta energije u 12 osnovnih sistema meridijana omogućava 8 posebnih podstistema koji se nazivaju (keimjaku). 

Od 8 podsistema najvažniji su (Ren kanal-meridijan začeća-jin), koji prolzi kroz centar prednje strane tela od centra lica, kroz grudi i stomak; i (Du kanal-meridijan upravitelj-jang) koji prolazi kroz centar leđa, od zadnjice, duž kičme pa sve do vrata. 

U Kineskoj medicini ova dva podsistema smatraju se glavnim u kontroli energija koje cirkulišu kroz telo. Sistemi i podsistemi prenose krv i energiju kroz telo (Ki na Japanskom i Qi na Kineskom). Sistemi meridijana čine putevi kojima se krv i energija prenose do organa. Malo smanjenje u dotoku uzrokuje nesklad i bolest, a prekid uzrokuje smrt. 

Sve zavisi od ravnoteže sila Jin i Jang, sistemi i podsistemi za prenosenje energije podeljeni su na Jin i Jang kategorije: oni koji su povezani sa 6 ZO organa koji su aktivna jang energija, a oni se povezani sa 6 FU organa koji su Jin energija.

Uzroci bolesti

Istočna medicina definiše dve glavne kategorije uzroka bolesti: Spoljašnji i unutrašnji uticaiji, obe vrste su štetne za telo, s obzirom da usporavaju energetski tok u meridijanima. 

Spoljašnji uticaji: Ljudsko telo je podložno promenama godišnjih doba i klimatskih uslova, visoke i niske temperature i vetrovima. 

Od hladnoće se možemo uznemiriti, a od toplote i sparine postati tromi. Sa druge strane, tokom vedrog i prolećnog dana mnog će se osećati živahno i budno. Za vreme vetrova i oluja, mnogi od nas su uznemireni i zabrinuti.

Prirodno okruženje čini mnogo više od uticaja na ljudsko raspoloženje; prolazeći kroz kožu, ono izuzetno utiče na naše nerve i motorni sistem, emotivno reagujemo na hladnoću, toplotu, itd… 

Dokle god su naše unutrašnje funkcije tela u mogućnosti da glatko i efikasno reaguju na spoljašnje uticaje, telo ostaje u dobrom stanju. Neugodnost nastaje kada telo ne reaguje kako treba. Rad ZO i FU organa opterećuje se neprijatnim tegobama kao što su stomačni problemi, utrnulost dlanova i stopala, upale, usporen metabolizam i gubitak sjaja kože. 

Unutrašnji uticaji: Svi smo deo prirodnog okruženja, živimo u ljudskom društvu iz tog razloga moramo održavati razne međuljudske odnose, a neki od njih su vrlo zahtevni. Problemima oko škole, posla, porodičnog života prave nam emotivne i mentalne doživljaje koji su ponekad stresni.

Tuga, ljutnja, bes, strah (uznemirenost, zabrinutost), radost, uzbuđenje, iznenađenje i gađenje, u svakodnevnom životu smatraju se nepovezanim sa opštim dobrom ljudskog tela. Ali njihova povezanost je neosporna i može se odražavati kroz neumereno ispoljavanje ili potiskivanje emocija, što posledično utiče na celokupnu funkcionalnost ljudsog bića.

Istočnjačka medicina smatra ove emocionalne reakcije jako bitnim unutrašnjim faktorima za razvoj bolesti. Iz razloga što opterećuju um, takve emocionalne reakcije istog momenta utiču na rad ZO i FU organa sa kojima su povezane. 

Preterana briga oko porodičnih stvari, mentalna patnja prouzrokovana željom za uspehom, proždrljivost, previše alkohola, opsednutost seksom, razne zavisti uzrokuju neuravnoteženost koja stvara bolest. Razlog za takvu vrstu oboljenja nisu ni isključivo unutrašnji niti isključivo spoljašnji. Stagnacija toka energija u meridijanima i nefunkcionisanje organa i telesnih tkiva stvaraju razne patološke simptome.

Benefiti i kontraindikacije shiatsu masaže

Shiatsu masaža pomaže kod:

  • Vraća i održava energiju tela, pomaže onima koji pate od umora i opšte
  • labostiSmanjuje stres i napetost
  • Umanjuje anksioznost i depresiju
  • Oslobađa od gavobolje i migrene
  • Stomačni i problemi sa varenjem, jutarnje mučnine
  • Menstrualnih problema
  • Prehlade, kašalja i drugih problema sa sinusima i disajnim putevima
  • Podstiče duboko opuštanje
  • Redukuje hronični bol kod ukočenog vrata, ramena, zglobova kao i donjeg dela leđa (išijas)
  • Podstiče oporavak od uganuća, istegnuća i sličnih sportske povreda
  • Pomaže u olakšanju kod obolelih od artritisa
  • Pomaže u smanjenju viskog krvnog pritiska
  • Jača imuni sistem
  • Nesanica 

Shiatsu masaža je kontraindikovana kod:

  • Prelomi kostiju I kičmenih pršljenova
  • Visok krvni pritisak, srčani problemi i srčani bolesnici
  • Otvorene rane, posekotine, opekotine, kožne bolesti
  • Na prošireme vene dozvoljen je samo blag pritisak.
  • Povišena temperatura
  • Tuberkuloza
  • Оsteoporoza
  • Maligne bolesti (rak)
  • Multipla skleroze
 
 

Šta možete očekivati tokom i nakon shiatsu tretmana?

Reakcije koje se mogu javiti tokom tretmana: 

  •  Hladnoća ili osećaj groznice
  •  Kašalj
  •  Kijanje
  •  Izbacivanje sluzi
  •  Emocionalne reakcije

To je dobar znak da masaža deluje i ne treba da vas plaši! Ovakve reakcije prirodne i se javljaju pri pospešivanju metaboličkih procesa i otklanjanju bolokada, kada se višak toksina, fizičke i mentalne napetosti, ili potisnutih emocija oslobađa iz tela.

Emocionalne reakcije su potisnute emocije koje ste u prošlosti zanemarivali. Pri otklanjanju bolokada tokom tretmana emocije izbijaju na površinu, tada dolazi do nekontrolisane reakcije u vidu suza (plakanja) i naprasnog smeha (radosti). 

Ne treba shvatati ovakve situacije kao nešto neprijatno i čudno, već ih prihvatiti kao pozitivnu reakciju otpuštanja potisnutih emocija.

Tuga, ljutnja, bes, strah, briga, krivica, razočarenje radost su emocije koje imaju svoje mesto u nekom od organa. Takve reakcije su posledica otklonjenih renergetskih blokada u organima i delovima moždanih centara i predstavljaju rasterećenjei isceljenje, odnosno put ka harmoniji vašeg duha.

Najčešća pojave nakon shiatsu tretmana su: 

  • Osećaj hladnoće obično javlja nakon 10-15 minuta. To je znak da su metaboličke sposobnosti sposobnosti usporene, odnosno da u telu ima više šećera i masti od normalne granice vrednosti. Nakon masaže telo stvara ravnotežu i šalje energiju na mesta gde je nije bilo dovoljno. Deo tela koji je imao više energije šalje je do mesta gde je bio nedostatak, a to dovodi do podizanja vibracije kroz celo telo, što i prouzrokuje hladnoću.
  • Osećaj topline se javlja kao posledica otklanjanih energetskih blokada u telu. Kada postoji smanjen protok energije na određenom delu tela i otkloni se blokada, energija počinje kružiti puno snagom što se često ispoljava kroz osećaj topline.
  • Osećaj umora možete osetiti nakon tretmana u slučaju kada ste jako napeti. Nakon što tretman otpusti napetost, telo se vraća u prirodan tok i dolazi do izražene potrebe za odmorom i spavanjem. Obično se javlja kod osoba koje su više mentalno aktivne, a manje fizički. Kod ovakvog stanja su dobre lagane vežbe i šetnja.

Da sumiramo, reakcije koje se mogu javiti tokom i nakon tretmana: 

  • Osećaj umora
  • Hladnoća ili osećaj groznice
  • Toplina
  • Kašalj
  • Kijanje
  • Izbacivanje sluzi
  • Emocionalne reakcije

Edukativni sadržaj

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top